BFC237341155 VISHAY BC COMPONENTS CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL 1.5µF ±10% Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Part Nnumber
BFC237341155
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL 1.5µF ±10% Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Producer
VISHAY BC COMPONENTS
Basic price
Categories Capacitors Film Capacitors Manufacturer Vishay BC Components Series MKT373 Packaging Bulk Part Status Active Capacitance 1.5µF Tolerance ±10% Voltage Rating - AC 160V Voltage Rating - DC 250V Dielectric Material Polyester, Metallized ESR (Equivalent Series Resistance) - Operating Temperature -55°C ~ 105°C Mounting Type Through Hole Package / Case Radial Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm) Termination PC Pins Lead Spacing 0.886" (22.50mm) Applications General Purpose Features -
Following Parts
Random Products
(keyword BFC237341155 VISHAY BC COMPONENTS CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL 1.5µF ±10% Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial)